A mesterséges intelligencia használatát az EU-ban az AI törvény fogja szabályozni, amely a világ első átfogó AI törvénye. Ismerd meg, hogyan fog ez védelmet nyújtani neked.

Digitális stratégiájának részeként, az EU szeretné szabályozni a mesterséges intelligenciát (AI) annak érdekében, hogy jobb feltételeket teremtsen ennek az innovatív technológiának a fejlesztéséhez és használatához. Az AI számos előnnyel járhat, mint például a jobb egészségügy; biztonságosabb és tisztább közlekedés; hatékonyabb gyártás; olcsóbb és fenntarthatóbb energia.

2021 áprilisában az Európai Bizottság javasolta az első EU szabályozási keretrendszerét az AI-hoz. E szerint az AI rendszereket, amelyeket különböző alkalmazásokban lehet használni, meg kell vizsgálni és osztályozni annak érdekében, hogy milyen kockázatot jelentenek a felhasználókra. A különböző kockázati szintek több vagy kevesebb szabályozást jelentenek. Amint elfogadják, ezek lesznek a világ első szabályai az AI-ra.

Mit szeretne a Parlament az AI jogszabályban?

A Parlament elsődleges célja, hogy biztosítsa, hogy az EU-ban használt AI rendszerek biztonságosak, átláthatóak, visszakereshetőek, nem diszkriminatívak és környezetbarátok legyenek. Az AI rendszereket embereknek kell felügyelniük, nem pedig automatizálásnak, hogy megelőzzék a káros eredményeket.

A Parlament azt is szeretné, hogy létrejöjjön egy technológiailag semleges, egységes meghatározás az AI-ról, amelyet a jövőbeni AI rendszerekre lehet alkalmazni.

Az AI törvény: különböző szabályok a különböző kockázati szintekhez

Az új szabályok kötelezettségeket határoznak meg a szolgáltatók és a felhasználók számára a mesterséges intelligencia kockázatának szintjétől függően. Bár sok AI rendszer minimális kockázatot jelent, értékelni kell őket.

Elfogadhatatlan kockázat

Az elfogadhatatlan kockázatot jelentő AI rendszerek olyan rendszerek, amelyeket fenyegetésnek tekintenek az emberekre, és ezek betiltásra kerülnek. Ilyenek például:

Az emberek vagy speciális sebezhető csoportok kognitív viselkedési manipulációja: például a veszélyes viselkedést gyerekekben ösztönző hangaktivált játékok

Társadalmi pontozás: az emberek osztályozása viselkedés, szocio-ökonómiai státusz vagy személyes jellemzők alapján

Valós idejű és távoli biometrikus azonosító rendszerek, például az arcfelismerés

Lehetnek kivételek: például megengedhetőek a „post” távoli biometrikus azonosító rendszerek, ahol az azonosítás jelentős késleltetés után történik, de csak súlyos bűncselekmények üldözésére, és csak bírósági jóváhagyás után.

Nagy kockázat

Az AI rendszerek, amelyek negatívan befolyásolják a biztonságot vagy az alapvető jogokat, nagy kockázatúnak minősülnek és két kategóriába kerülnek:

  1. Az EU termékbiztonsági jogszabályai alá tartozó termékekben használt AI rendszerek. Ide tartoznak a játékok, a légi közlekedés, az autók, az orvosi eszközök és a liftek.
  2. Az AI rendszerek, amelyek beleesnek a következő nyolc speciális terület valamelyikébe, és amelyeket be kell jegyezni egy EU adatbázisba:A természetes személyek biometrikus azonosítása és kategorizálása A kritikus infrastruktúra kezelése és működtetése Oktatás és szakmai képzés Foglalkoztatás, munkavállalók kezelése és a szabad foglalkozás gyakorlásának hozzáférés Alapvető magán- és közszolgáltatásokhoz való hozzáférés és azok élvezete Törvény érvényesítése Migráció, menedékjog és határellenőrzés kezelése Jogi értelmezés és jog alkalmazásának segítsége.

Minden nagy kockázatú AI rendszert értékelni kell a piacra kerülés előtt, és élettartama során is.

Generatív AI

A generatív AI, mint például a ChatGPT, teljesíteni kell az átláthatósági követelményeket:

Közölni, hogy az adott tartalmat AI generálta

A modell olyan módon történő kialakítása, hogy megakadályozza az illegális tartalom generálását

Az adatvédelmi jogokkal védett adatok felhasználásáról szóló összefoglalók közzététele

Korlátozott kockázat

A korlátozott kockázatú AI rendszereknek minimális átláthatósági követelményeknek kell megfelelniük, amelyek lehetővé teszik a felhasználók számára, hogy informált döntéseket hozzanak. Az alkalmazásokkal történő interakció után a felhasználó eldöntheti, hogy folytatja-e a használatukat. A felhasználókat tájékoztatni kell arról, hogy AI-val interakcióban vannak. Ez magában foglalja azokat az AI rendszereket is, amelyek kép-, hang- vagy videótartalmat generálnak vagy manipulálnak, például a mélyhamisításokat.

Következő lépések

  1. június 14-én az Európai Parlament elfogadta a tárgyalási álláspontot az AI törvényről. Most kezdődnek meg a tárgyalások az EU-tagállamokkal a tanácsban a törvény végső formájáról.

A cél, hogy az év végéig megállapodásra jussanak.

Ha téged is érdekel az AI világa és a digitális marketing, iratkozz fel hírlevelünkre, hogy értesüls a legújabb hírekről.

További cikkek